Alüminyum Doğrama Sistemleri

Alüminyum doğrama, 6 metre uzunluğundaki alüminyum profillerin kesilerek işlenmesi ve bu profillerin cam balkon sistemi, kapı, pencere ve cephe doğraması olarak hayatımızda fonksiyonel bir yer alması işlemidir. Alüminyum profillerin en önemli özellikleri dayanıklı ve hafif olmalarıdır. Bunun yanında çok yüksek bir uygulama hassasiyetine sahip oldukları için de mimarlara, isteğe göre tasarım imkanı sunarlar. Yani alüminyum profiller çok hassas ölçülerde üretilebilirler.

Alüminyum Doğrama Yaptırmanın Avantajları

Alüminyum maddesi temelde ısı yalıtımı için uygun bir materyal değildir, fakat alüminyum doğrama pencere profilleri termal olarak bölümlenmiş profiller olduğu için ısı yalıtımı bakımından daha kullanışlı bir işleve sahip olurlar. Alüminyum doğrama ısı yalıtımlı ve ısı yalıtımsız olarak üretilebilmektedir. C60 profiller, aldoks profiller gibi farklı alüminyum profillerinden meydana gelmektedir. Kullanımı her geçen gün yaygınlaşan alüminyum doğrama işyerlerinin yanısıra artık evlerde de daha çok tercih edilmektedir.

Alüminyum doğrama PVC doğramaya oranla çok daha dayanıklı, estetik ve kalitelidir. Alüminyum doğrama dayanıklı olduğu için sıcaklığa karşı mekanik yapısı daha dirençli ve uzun ömürlüdür. Fiyatı dayanıklı olması da göz önünde bulundurulacak olursa alüminyum doğrama gerçekten de diğer metal ve pvc doğramalara göre daha caziptir. Dayanıklı olması, uzun süre kullanılması, ısıya karşı yalıtım ve güneşe karşı dirençli olması nedeniyle doğrama kategorisinde ilk sırada yerini almıştır. Alüminyum doğramanın uygulama alanları çon zengin olmakla beraber, cam balkon ve cam sistemlerine estetik kazandırmakta ve yıllara meydan okuyan alüminyum maddesinden üretildiğinden hem kamu binalarında, hem de kafe, restaurant, şirket, çay bahçesi gibi bir çok özel kuruluş tarafından da tercih edilmektedir.

Alüminyum Doğramanın Özellikleri

Alüminyum doğrama evler, iş yerleri, hastaneler, okullar, çeşitli sektör ve kurum binalarında sıklıkla kullanılan bir doğrama sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple alüminyum doğrama modelleri ve çeşitlerinin farklı tarzda mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Alüminyum doğramalar her şeyden önce yüzde yüz geri dönüşümlü ile doğal ve çevre dostudur. Ayrıca, ısıya karşı dayanıklılığı sayesinde zehirli gaz ve kıvılcım çıkarmaması da yalıtımlı alüminyum pencerelerin en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Alüminyum maddesinin doğal korozyon önleyici kaplaması olduğu için kontrollü oksitlendirme ile korozyon engellenmiş olur. Yani alüminyum doğrama dış cephe ve benzeri alanlarda hava koşullarına oldukça dayanıklı olduğu için paslanma ve oksitlenme gibi bir durum sözkonusu olmaz.

Alüminyum doğrama sistemlerinin bir diğer özelliği ise kesinlikle terleme yapmamasıdır. Alüminyum doğrama kapı ve pencereler yüksek ve düşük sıcaklıklarda mekanik ve teknik özelliklerini muhafaza eder ve ısı değişimlerinden etkilenmeyerek özelliklerini korurlar. Alüminyum doğrama sistemleri rüzgara karşı oldukça dirençli ve kuvvetlidir. Tüm bu özellikleri ile birlikte modern yapılarda ve çağdaş inşaat alanlarında alüminyum doğramaya sıklıkla yer verilmeye başlanmıştır.

Alüminyum Doğrama Temizliği

Boyalı alüminyum doğramanın temizliği:
Boyalı yüzeye sahip olan alüminyum doğramalar için deterjan su ile karıştırılarak yüzey yumuşak bir bez ile silinir. Alüminyum doğrama, temizlik işleminden sonra mutlaka su ile durulanmalıdır. Yüzeyde kalabilecek su, kuru ve yumuşak bir bezle kurulanmalıdır. Kuvvetli ya da toz halindeki deterjan boyalı alüminyum doğramayı çizebileceğinden tavsiye edilmez. Eğer alüminyum doğrama temizliği yapıyorsanız, önce alüminyumu sonra camı temizlemelisiniz.

Natürel alüminyum doğramanın temizliği:
Boyalı alüminyum doğramaların temizliğinde olduğu gibi deterjanlı su kullanılır. Yağ lekeleri, solvent esaslı bir temizleyici ile silinebilir. Aşındırıcı temizlik maddeleri eloksallı alüminyum doğramayı çizebileceğinden bu tür malzemeleri asla kullanmayınız.

Kaplamasız alüminyum doğramanın temizliği:
Kaplamasız yani boyanmamış alüminyum doğrama zamanla okside olarak grimsi bir renge bürünür. Bu doğal oksit tabakası alüminyumu korur. Ancak dekoratif görünümü eloksal gibi koruyamaz ve uzun sürelerde korozyonu da bulunulan ortama bağlı olarak engelleyemez. Kaplamasız alüminyum doğrama su ve sabun ile zaman zaman silinmelidir. Bir temizleyici kullanmayı düşünürseniz önce kaplamasız alüminyum doğramanın bir bölgesinde test ettikten sonra kullanınız.

Eğer hava sıcaklığı 10 ºC den düşükse ya da 40 ºC den yüksekse o zaman temizlik işlemini yapmayınız. Alüminyum doğrama temizlendikten sonra su ile durulayınız veya solvent wax ile siliniz.